Koho podpoříme

PATRIK, 13 LET

Patrik je 13 letý chlapec, kterému byl v jednom roce věku diagnostikován vzácný Costello syndrom. Má za sebou mnoho zdravotních komplikací a trápení (rakovinu močového měchýře, oboustranné ureterostomie, operaci srdce, 6 ortopedických operací a mnoho dalších, kvůli kterým bere několikrát denně spousty léků). Ve svém věku nemluví a nechodí, zvládne se pohybovat pouze po čtyřech a krátkou chůzi zvládne jen s dopomocí druhé osoby anebo chodítka. Velmi mu však pomáhají pravidelné rehabilitace, díky kterým se po malých krůčcích dostává dál. Výtěžek z charitativního běhu Těšínská osmička NADACE AGEL by rodina použila na úhradu dalších rehabilitací v Neurorehabilitačním středisku ARCADA Ostrava. Tyto zatím nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Karolína, 15 LET

Karolína je 15letá slečna, která vyrůstá se svým bratrem v péči prarodičů. Její základní onemocnění je svalová dystrofie. S tímto souvisí také další zdravotní problémy. Kája je sledována na neurologii, ortopedii, kardiologii a plicním oddělení. Především musí pravidelně a intenzivně rehabilitovat. Nově absolvuje též kardioplicní rehabilitaci, kvůli zhoršenému dýchání.

V tuto chvíli je Karolína po velké operaci stehenní kosti kvůli korekci sedu. Nyní se zotavuje v lázních v Klimkovicích. Přes těžké onemocnění je stále pozitivně naladěna.

Miluje tanec. V roce 2019 se úspěšně se svou taneční kamarádkou účastnila soutěže Československo má talent. Účastnily se mnoha dalších tanečních i mezinárodních soutěží. Na ZUŠ studuje hru na zobcovou flétnu a elektronické varhany. Při ZUŠ se též věnuje výtvarné tvorbě. Kája je nyní v 9.třídě a po prázdninách bude studovat v Jedličkově ústavu v Praze.

Pobyt v JÚS je finančně velmi nákladný, ale prarodiče věří, že Karolína tam bude šťastná a uplatní své nadání. Výtěžek z běhu bude použit na úhradu elektrického vozíku, který není zcela hrazen zdravotní pojišťovnou.